Taj Mahal
Památka ženě Šáhdžahána
Pomník Taj Mahal se nachází hluboko ve vnitrozemí indického státu Uttarpradéš. Pomník, ve které se ukrývá hrobka předčasně zesnulé ženy mogula Šáhdžahána se stal roku 1983 památkou UNESCO. Označení mogul pochází z Mogulské (Mughalské) říše, která byla od 16. do 19. století turkickým státním útvarem na území Indie.
Historie stavby
Po smrti manželky Šáhdžahána roku 1612, kdy zemřela při porodu posledního syna, se mogul rozhodl na její počest vystavit pomník s hrobkou, která se stala nejznámější stavbou Indie. Stavba pomník začala okolo roku 1632 a byla dokončena za pouhých 21 let, roku 1653. Na stavbě se podílelo tisíce zaměstnanců, díky kterým byla stavba takto rychle dokončena. Do areálu, kde se nachází Taj Mahal se vstupuje vstupní bránou, která symbolizuje vstup do ráje. Hrobka v Taj Mahalu, kde je uložena mogulova žena je z mramoru. Okolo hrobky se tyčí čtyři minarety. Sama hrobka pak dosahuje výšky 35 metrů, která má tvar cibule. Samy minarety jsou vysoká 40 metrů.
Současnost
V dnešní době je ovzduší v Indii velmi znečištěné a to se podepsalo i na stavu památky ženy Šáhdžahána. Smog a znečištěné ovzduší zapříčinilo, že má nyní Taj Mahal značně nažloutlou barvu. Indické úřady již vymyslelo řešení, které by pomohlo památku zrekonstruovat. Chtějí celý Taj Mahal obalit blátem.