Dillí

Dillí, hlavní město Indie, je se svými 8.4 miliony obyvatel po Bombai (12.6 mil.) a Kalkatě (10.9 mil.) třetím největším městem Indie. Původní “staré” Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie mezi dvanáctým až devatenáctým stoletím, zatímco Nové Dillí bylo ustanoveno hlavním městem za britské koloniální nadvlády. Tato nová, moderní, prostorná a otevřená část města je pravým opakem úzkých a přecpaných uliček starého Dillí.

Logicky se dá předpokládat, že mezi oběma částmi Dillí bude nějaká hranice, ale opak je pravdou – neexistuje prakticky žádná hranice. Mimo historického významu a úlohy hlavního sídla vlády hraje Dillí významnou roli pro turisty, je vstupní branou do Indie a křižují se zde letecké linky z celého světa.

Před 3000 lety bylo založeno první významné sídlo na území dnešního Dillí, zvané Indraprastha. Od té doby hrálo Dillí významnou úlohu v severní části indického subkontinentu.

Roku 1803 se tohoto města zmocnili Britové, jejichž původním sídlem byla Kalkata a do Dillí přesunuli svůj hlavní stav roku 1911. Výstavba trvala dvacet let a v roce 1931 oficiálně město zahájilo provoz.

Město Dillí a jeho ulice jsou narýsované podle pravítka, každá větší křižovatka je řešena okruhem, číslování bloků, ulic a domů nelze evropským mozkem pochopit, i když v sobě jistě skrývá racionální systém. Velké prostory, rozlehlé stávající proluky, na Indii poměrně vysoký standart domů, bytů i životní úrovně. Vyvstává tu otázka: Chválit nebo polemizovat?

Polemizovat. A to proto, že Le Corbusier navrhl toto město, aniž by kdy zavítal do Indie. A je to na řešení města znát. Dillí je vystavěno pro auta, ale i dnes, po téměř padesáti letech tady vládne rikša a chodec. Lidé se v takto řešeném městě našlapou a vzdálenosti mezi nimi jsou zbytečně velké.

Administrativní okraj Dillí s vládními budovami v moderně pojatém betonu nejvýmluvněji hovoří o disproporcích a problematice města, navrženého architektem od stolu. Všelijaká provizória přístřešků i pěšinek naznačují, na co všechno zřejmě projektant nemyslel a které funkce nevzal v potaz. Prostranství a zákoutí bez užitku dokládají, jak příliš nadsadil v životním stylu a nerespektoval ho.

Dillí je město, které má dvě tváře. Ostatně existuje Old Delhi a New Delhi. Hlavní město sídlí samozřejmě v nové části. Je to město pozoruhodně zelené, plné parků, s paprskovitě se rozbíhajícími ulicemi od kruhových křižovatek.

Pozoruhodnosti Dillí:

Qutab Minar, jehož dominantou je třiasedmdesátimetrový minaret, nejvyšší kamenný minaret na světě. Stavba věže, jejíž průměr při základech je 15 metrů a na vrcholku 2.5 metru, byla započata roku 1193 po porážce posledního hindu krále v Dillí muslimy, dokončena byla v roce 1368. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce.

Při patě minaretu se nachází nejstarší mešita postavená v Indii, která nese název Moc islámu (Quwwat-ul-Islam).

Na nádvoří vedle mešity stojí slavný sedm metrů vysoký Železný sloup, který zde stál dlouho před započetím stavby mešity. Šestiřádkový nápis v sanskrtu říká, že sloup byl vztyčen (pravděpodobně v Biharu) na paměť krále Chandragupta Vikramaditya, který vládl v letech 375 až 413 našeho letopočtu. Bohužel zde není vysvětleno, jak byl sloup vyroben, nad čímž si vědci stále lámou hlavu. Sloup je totiž vyroben z čistého železa a po téměř 2000 let vůbec nerezaví. Legenda praví, že pokud se postavíte ke sloupu zády a spojíte kolem něho své ruce, splní se vám, co si přejete. Podle jiného zdroje je to znamením, že se vrátíte do Indie.

Dům uctívání Boha Bahá’í, známý též pod názvem Lotosový květ, neboť překrásný bílý chrám je skutečně obří zvětšeninou květu. “Dům” byl postaven před několika lety a je zatím poslední ze sedmi budov nacházejících se v různých částech světa, z nichž každá má svou zvláštní podobu a každá zve národy všech vyznání a ras k uctívání Stvořitele vesmíru. Lotosový květ je obklopen devíti vodními nádržemi, které jsou přirozeným chladicím systémem. Devítka je nejvyšší číslice a symbolizuje úplnost, jednotu a soulad. K modlení a rozjímání jsou vítáni všichni bez rozdílu vyznání a rasy.

Červená pevnost – Monumentální stavba byla započata roku 1638 a dokončena byla o deset let později. Délka pevnosti je dva kilometry a výška obvodového zdiva ze strany řeky je 18 metrů, od města dokonce 33 metrů. Konstrukce je celá z červeného pískovce, odtud i přiléhavý název.

Přímo naproti pevnosti začíná hlavní ulice starého Dillí zvaná Chandni Chowk, v překladu Stříbrná ulice. Připadnete si jako v minulém století a unášeni davem se ztrácíte ve víru velkoměsta. O peněženku se nemusíte zas tolik bát, v Indii je totiž zločinnost relativně nízká, alespoň ve srovnání s naší republikou. Na pachatele čekají kruté tresty, může přijít o ruku, která mu bude useknuta, a pokud je přistižen při činu, visí jeho život na vlásku, rozzlobený dav lidí ho ubije.

A to je pouze několik pamětihodností, které tu můžete navštívit, je jich daleko víc, ale to poznáte sami, až navštívíte Dillí, kde jistě najdete ochotné průvodce, kteří vám ukáží vše, co jen si budete přát. Ochotně a rádi – za pár rupií. Ale stojí to určitě za to, vezmou vás na místa, kam byste se s normálním průvodcem nikdy nedostali a pokud máte rádi dobrodružství – neváhejte…

Zeptejte se