Obyvatelstvo Indie
Indie podobně jako Čína řeší problémy s přemírou obyvatelstva. Není tu pro takovou přemíru obyvatelstva prostě místo, a přeci se rodí čím dál více dětí. Zákony omezující porodnost jsou často porušovány.
V Indii v obou hlavních nábožensko-sociálních systémech je manželství pokládáno za naprostou nutnost, ba dokonce i za náboženskou povinnost. Hinduistické manželství je tradičně považováno za posvátný svazek, jehož hlavním cílem je zajistit pokračování rodu, to znamená zplodit co největší množství mužských potomků. Dívka by se dle tradice měla provdat ještě před pubertou, aby ani jeden rok z plodného období nepřišel vniveč. Grhjasútry, staroindické příručky domácího rituálu, předepisují jako minimum dětí šest potomků mužkého pohlaví (šest pokračovatelů rodu).
I když už v dnešní Indii toto „doporučení“ není bráno zdaleka vážně, tak tradiční myšlení Indie nepočítá s tím, že by mladá žena mohla spatřovat štěstí v něčem jiném, než je plození a následné vychovávání dětí. Islám do takovýchto detailů nezachází, ale postoj muslimů k danému problému je v podstatě stejný.
Na počátku 70. let bylo v Indii statisticky vypočítáno, že rodiče musí přivést na svět alespoň pět dětí, aby měli devadesátiprocentní naději, že se dva synové dožijí dospělosti. Na venkově je dítě dodnes od velmi ranného věku považováno za pracovní sílu.
Pro Indii byla vždy charakteristická vysoká porodnost, ale přírůstky obyvatelstva byly za dob britské nadvlády brzděny vysokou úmrtností. To se však změnilo získáním nezávislosti, kdy se o značnou část zlepšila lékařská péče. Rychlé přírůstky obyvatel mají negativní vliv na ekonomický rozvoj republiky, ale i na nezaměstnanost. Nejvíce dětí se rodí v rodinách nižších společenských vrstev, což znamená v rodinách nejchudších, ty pak dětem velmi těžko zajistí výživu a požadované vzdělání. A když se jim to povede, tak má problémy stát se zajištěním kvalitní výuky a zdravotnické péče pro tak velký počet dětí.
Proto Indie přijala mnoho protiopatření, jako byla sterilizace mužů (to vyšlo levněji) a žen. Dále se mezi chudší obyvatele rozdávala zdarma antikoncepce, ale to se uchytilo pouze ve městech, až v pozdější době se tento „pokrok“ dostal i na venkov, ale stále to nemá kýžený účinek. Indie prostě zůstane zemí „mnoha dětí“.
9.09. 2007 v 10:31 am
dobrý den jmenoji se Petra Koudelková,studuji na SŠ a chtěla bych se vás zaptat jestli by sme mi jako “lajkovi” nemohl/a vysvětlit podstatu taolismu a konfucionismu,to jak lidé žijí,a představitelé,moc by mi to pomohlo,protože v tomto směru moc znalá nejsem předem díky za odpovět.Krásný den
19.09. 2007 v 4:22 pm
Dobrý den,
jmenuji se Barbora Vítková a pracuji v občanském sdružení Trend vozíčkářů v Olomouci. V rámci našeho dne otevřených dveří chystáme krátké texty o sociálních systémech v různých zemích. Můžete mi, prosím, přiblížit fungování sociálního systému v Indii, popř. kam se mám obrátit na internetu nebo na jakou literaturu.
Mockrát děkuji a přeji krásný den
18.07. 2008 v 6:13 pm
Zdravím a přeji hezký den. Velmi by mne zajímalo, jak vypadá základní a střední vzdělávání v Indii. Děkuji za odpověď. Květa
15.12. 2009 v 7:32 pm
kolik obyvatel má indie?