Jaipur

Jaipur – hlavní město pouštního státu Rajasthan, je známé jako “pink city”, tedy růžové město, poněvadž v roce 1883 bylo celé natřeno na růžovo, aby tak uvítalo státní návštěvu prince Alberta z Walesu (růžová byla tradičně barva spojená s pohostinstvím). Město Jaipur po více než sto letech stále vítá návštěvníky růžovými barvami a nese též přezdívku “město podzimního západu slunce”. Celé je obehnáno vysokou obrannou zdí a stráženo sedmi hlavními bránami. Zeď je částečně rozebrána, materiál byl používán na stavbu domů. Jaipur byl budován s rozmyslem, široké hlavní silnice je křižují v pravých úhlech a dělí je na 9 částí symbolizující sluneční soustavu. Jaipur založil v roce 1727 maharadža Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu.

Jaipur je obklopen prakticky ze všech stran neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy. Město samo o sobě neleží v poušti, ale stačí se vydat kterýmkoli směrem a po několika kilometrech se octnete uprostřed písečných dun.

Městský palác (City palace)

Leží ve středu starého města Jaipur a celý komplex, který v osmnáctém století zabíral sedminu celého města, se dělí na množství zahrad, nádvoří a budov. Vnější zeď nechal postavit Jai Singh, ale mnoho budov bylo dokončeno později, některé až počátkem tohoto století. Bývalý maharadža stále žije v jedné části paláce. Mezi hlavní části paláce patří Diwan-i-Am, neboli Hala veřejné audience, Diwan-i-Khas, čili Hala soukromé audience, Mubarak Mahal a sedmiposchoďová Chandra Mahal. V přízemí a v prvním patře této budovy je Muzeum Maharadži Sawai Man Singha II – kolekce šatů královských princezen, koberců, zbraní, obrazů. Na nádvoří nemůžete minout obří stříbrné nádoby, každá o kapacitě 8182 litrů. Jsou to největší stříbrné předměty na světě zaznamenané v Guinessově knize rekordů. Maharadža si v nich vozil vodu z řeky Gangy do Anglie na pití a na koupání – jako zbožný hindu nemohl používat anglickou vodu!

Astronomická observatoř

Nedaleko od vstupní brány městského paláce v Jaipuru se rozkládá astronomická observatoř, největší z pěti, které vybudoval vášnivý astronom (a bojovník) Jai Singh. Před započetím stavby vyslal Jai Singh své astronomy na studium do zahraničí. Každá část observatoře má specifický účel – měření pozice hvězd, výpočty zatmění apod. a její konstrukce je světový unikát.

Palác větrů

Hawa Mahal, neboli Palác větrů, je snad nejznámější stavbou v Jaipuru. Byl postaven v roce 1799 maharadžem Sawaj Pratap Singhem a je částí městského paláce. Ke stavbě této pětipatrové budovy byl použit růžový pískovec. Z vrcholku paláce je nádherný pohled na město a k tomuto účelu byl také postaven – umožňoval sledovat ženám královské rodiny každodenní život města.

Albert Hall

Jižně od zdí Jaipuru, uprostřed zahrad Ram Niwas, stojí architektonicky impozantní budova Albert Hall, ve které se nachází špatně udržované muzeum. V horním patře naleznete obrazy maharadžů, kolekce miniatur a ručních výrobků, na přízemí pak sbírku kostýmů a jiných předmětů z Rajasthanu zobrazující obyvatele a život na venkově. V Ram Niwas můžete navštívit též zoologickou zahradu, kde mimo množství šelem a překrásných ptáků je krokodýlí chovatelská farma.

Výčet alespoň těch nejdůležitějších památek:

Mezi zajímavé moderní stavby se řadí hinduistický chrám Birla Mandir – nově postavená budova celá z bílého mramoru překrásně září za měsíčního úplňku.

Pokud se vydáte po silnici směrem na Agru, po osmi kilometrech zabloudíte do překrásné terasovitě postavené Sisodia zahrady plné květů a tančících vodotrysků. Vnější zdi zahrady jsou zdobeny kresbami zobrazujícími lovecké scény a výjevy z legend o Krishnovi.

Gaitor, nacházející se 6 km od středu města v úpatí Nahargarhských kopců, je hrobka královské rodiny. Nejpůsobivější je asi památník Sawai Jai Singha II z bílého mramoru zdobený rytinami pávů.

Nepřehlédnutelná Nahargarh Fort, čili Tygří pevnost, se vyjímá na vrcholcích kopců obklopujících Jaipur. Nabízí uchvacující pohled na celé město, rozkládající se v údolí.

Amber

11 km od Jaipuru směrem na Dillí leží Amber, který býval hlavním městem jaipurského státu. Stavbu pevnosti – paláce započal v roce 1592 Raja Man Singh, později byla rozšířena a dokončena Jai Singhem – je to skvělý příklad radžputské architektury. K Amberu se od silnice dostanete pěšky za 10 minut, pro turisty je ale populární a jistě velmi atraktivní jízda na slonech.

Jaipur je mnohem víc “indický” než jiná velkoměsta (Dillí, Bombaj). Oblíbenou zábavou obyvatel jsou různé festivaly. Gangaur festival je oslavován především ženami. Je věnován bohyni Gauri – symbolu manželského blahobytu. Začíná následující den po Holi – svátku barev, a trvá 18 dní. Během Holi se koná též Elephant festival – sloní přehlídka a též zápas polo, který se jinak hraje na koních. Teej festival je oslavou dešťů, které přinášejí život do vyprahlé země a kdy znovu rozkvétají květiny, stromy a keře. Koná se v červenci či srpnu a mladé dívky v tento den připevňují v hájích houpačky a pořádají “houpačkové” soutěže. 18.-20. listopadu probíhá Jaipur festival – oslava založení růžového města.

Jaipur, to je město paláců, pevností, zahrad, vzrušujících bazarů. Paláce a pevnosti včerejška jsou nyní žijící monumenty a kromě hustého dopravního ruchu se zdá, že se jen málo změnilo…

Okolí Jaipuru

Řada maháradžů vystavěla v okolí Jaipuru další paláce a zahrady pro své manželky, které chtěly žít mimo pevnost v Amberu. Za nejkrásnější z nich bývají považovány zahrady, které postavil Jai Singh I. v roce 1710 pro svou ženu Sisodia Rani, princeznu z Udaipuru.

Abhaneri

Vesnice Abhaneri leží přibližně 128 kilometrů východně od Jaipuru poblíž městečka Bandikui. Přestože o ní nenajdeme zmínku v žádném průvodci, nachází se zde dvě zajímavé stavby – hinduistický chrám Harshad Mata z 8.století a vícestupňová studna Chanda Baoli ze 6.století.

Jelikož se zatím nejedná o žádnou turistickou památku, ale o archeologické naleziště, je zde striktně zakázáno filmovat a fotografovat.

Zeptejte se