Hypnóza

Hypnóza, nebo-li hypnotický stav je změněný stav vědomí. Hypnóza mění normální vnímaní prostoru a času a přenáší nás do úrovně duševní, kde se více soustředíme na svoji vnitřní podstatu a zároveň vnímáme vnější podněty, které při hypnóze vůbec nepřekážejí. K hypnóze dochází tehdy, když se změní duševní stav pomocí sugesce. Sugesce v hypnóze má velice důležitou úlohu. Pomáhá pozměňovat podvědomí a připravovat tak subjekt hypnózy do konečné fáze, kdy se jí společně s podvědomím mění i paměť nebo reakce. V tomto stavu hypnózy, kdy se hypnotizovaný dostává plně pod kontrolu svého manipulátora, člověk stále vnímá své okolí. I při hypnóze si okolí uvědomuje a dokázal by na něj reagovat stejně jako v normální běžném životě.

Hypnóza a naše mysl

Hypnóza není spánek, jak se může většina lidí domnívat. Hypnóza je způsobem koncentrace trochu připomínající meditaci. Hypnotická koncentrace obchází kritické procesy v naší příliš napínané mysli. Můžeme říci, že je hypnóza zablokuje, aby alespoň na chvíli nemohly do našeho plného vědomí a my se tak dostali k samé podstatě věci, která nás zajímá. Při hypnóze je to velice důležité a je to také jedním z aspektů, proč se hypnóza provozuje. Žádné vlivy ostatních myšlenek. Při hypnóze se jde přímo k věci. Konkrétně položená otázka dostane konkrétní odpověď. Ať je informace uložena sebehlouběji, hypnóza ji dostane na světlo světa. Pokud existuje a subjekt zná odpověď, hypnóza ji odhalí.

Při hypnóze se člověk stává povolnější, než normálně. Je plně přístupný sugesci a vedení, které ho nasměrují na správnou cestu. Někomu by se mohlo zdát, že hypnóza podporuje ztrátu sebeovládání, ztrátu sebe sama, ztrátu osobnosti, ale není to tak zcela pravda. Hypnóza je spíše cestou, která nám umožní lepší přístupnost do lidského vědomí a souhlas s návrhy hypnotizujícího. Jen pokud bude „oběť“ při hypnóze spolupracovat, otevře se svému učiteli. Teprve potom můžeme říci, že se hypnóza zdařila. Zábrany padnou a my se dozvíme odpověď na své otázky. Možná může někomu hypnóza pomoci poznat sebe sama.

Hypnóza a člověk

Kolem 30% obyvatelstva lze zhypnotizovat celkem snadno. Hypnóza u nich není žádným problémem. 20% hypnózu vůbec nepřipustí. Brání se zuby nehty tomu cizímu, co chce vstoupit do jeho hlavy a „prohrabovat“ se jejich tajnými myšlenkami. Nikdy se nepodvolí. Lze velice snadno poznat lidi, kteří budou k hypnóze přístupní. Stačí se na ně pouze podívat a trochu odhadnout, jací jsou. Pokud se dají snadno oklamat nebo obelstít, dá se s nimi jednoduše manipulovat, nemají o sobě veliké mínění a nikdy se pořádně nepostaví za svůj názor, pak jsou pro hypnózu jako stvoření. Poddajnost a přizpůsobivost – to jsou znaky hypnózy. Jedinci přístupní hypnóze se úplně vžívají do děje filmu nebo knihy, kterou právě čtou. Z mysli vytěsní okolní vjemy a soustředí se pouze na subjekt před sebou. Okolní svět jako by pro ně přestal existovat. Právě tady zaznamenává hypnóza největší úspěch. To jsou lidé, které hledá.

Dalšími dobrými subjekty pro úspěšnou hypnózu jsou lidé, kteří se oddávají asijské meditaci. Jsou uvyklí na vnitřní koncentraci a stavy, proto je hypnóza nijak nezaskočí a ještě mohou sami k hypnóze pomoci. K hypnóze je nezbytná koncentrace. Bez ní to jednoduše nejde. Ono soustředění, které je v hypnóze použito, je také dobré jako odvykací kůra pro závislé nebo pro léčení různých chorob a nemocí.

Pod vlivem hypnózy

Během hypnózy neztrácí člověk nic ze svého intelektu. Normálně myslí a zapaluje mu to. Jen se při hypnóze nebude podle svého uvážení řídit. Nemůže. Tento zvláštní duševní stav nezpůsobuje pouze hypnóza, ale i normální běžné podmínky, se kterými se dennodenně setkáváme – hra, soutěžení, modlení nebo relaxace na oblíbeném místě. Jediným rozdílem oproti hypnóze je to, že tady máme malou bezpečnostní síť, která nás upozorní na něco špatného. Síť je v podobě reakcí ostatních nebo je modifikováno vlastní přípravou, kterou provedeme těsně před tím. U hypnózy tohle dost dobře nejde, proto také všechna zabezpečení padají.

Pokud je hypnóza intenzivní a hluboká, může se stát, že si po ní člověk nic nepamatuje. Má malou amnézii, která mu nedovoluje rozpomenout se na jeho skutky, které prováděl v době hypnózy. To se v hypnóze stává pouze výjimečně. Ve většině případů se hypnotizovaný člověk upamatuje na svoje konání a myšlenky, i když mu bylo nařízeno, aby vše, co se při hypnóze stalo, zapomněl.

Komentáře k “Hypnóza”

  1. Veronika Bunciková Píše:

    Zdravím, chci se zeptat zda člověk který je pod hypnozou muže být vylečen nebo ským si raději promluvit s psychologem nebo hypntozérem? Další otázka zda jde zhypnotizovat člověka a zda zhypnotizovaný člověk muže býti nějak ovládan. Děkuji za odpověd

  2. Veronika Bunciková Píše:

    Spíše bych řekla že veškerá snaha získat informace o tom kdo, nebo proč zmanipuluje člověka pro jeho názor je nulová… Hypnoza jako taková která má pomoc najít člověku najít samu sebe je uspěšná jen kde je jí konec (y) (y) (y) (y) (y) (y) několikanásobné like ČÁGOO

Zeptejte se