Ágra

Ágra – pokud zabrousíte do tohoto města, neměli byste si nechat ujít unikátní památky stavitelského umění, kterou představují místní:

Muslimské hrobky

Muslimské hrobka, vyvíjející se od 13. století, byla v Indii novým typem stavby. Hinduisté sypali zpravidla popel do posvátných řek a raný islám zakazoval stavět hrobky. Muslimské královské hrobky byly umisťovány do okázalých budov obklopených nádhernými, upravenými zahradami. Po jižních předměstích Dillí jsou rozesety větší i menší kopule různých dynastií v rozličných stylech. Četné královské hrobky se zvedají i kolem Gólkóndy nedaleko Haidarábádu v jižní Indii. Základny tam byly zúženy, což dodávalo kopulím podobu bublin, s druhým, nižším stropem v hlavní komoře. Dnes je skalisky posetá krajina prakticky opuštěná.

Hlavní komora (huzra či ástána) připomínala ve své nejpropracovanější podobě modlitebnu mešity. Byla vyzdvižena na mohutnou plošinu a uprostřed podlahy nesla kamenný kenotaf, zatímco tělo bylo umístěno v kryptě (makbaře či tahcháně) dole.

Samozřejmě můžete podniknout výletů, kolik jen budete chtít a na co vaše peněženky budou stačit. Toto je jen orientační plán, který turisté nejvíce využívají, ale pokud jste cestovatelé a chcete využít co nejvíce ze své dovolené, vezměte mapu a… možnosti Indie jsou prostě neomezené.

A pokud by vám ani celá Indie nestačila, určitě se podívejte na:

Lakšadvíp = země obrů

Asi 300km od Malabárského pobřeží jihozápadní Indie leží Lakšadvíp (Lakadivy), tj. „sto tisíc ostrovů“. Jméno ovšem nadsazuje, ve skutečnosti je jich pouze 14, z nichž 10 je obydleno a ostatní jsou jen pouhé korálové útesy. Přesto mají své tajemství.

Přibližně metr pod jemným korálovým pískem by měla ostrovy pokrývat vrstva korálů asi 40cm silná, ale ta byla na všech větších ostrovech kdysi dávno úplně odkopána. Na ploše větší než 30km2 to byl jistě úctyhodný výkon. V důsledku toho se odkryly podložní písky a časem vytvořily ideální půdu pro pěstování plodin. Místní tradice praví, že koráli vylámali obři; skutečnost je stále záhadou.

Lakšadvíp obývají Mópillové, míšenci Indů a Arabů. Jsou to muslimové mluvící malajálamsky jako obyvatelé sousední jihozápadní Indie.

Ostrované jsou dovední stavitelé člunů a zkušení mořeplavci. Jedině oni dokáží svá domorodá plavidla spolehlivě dovést nebezpečnou cestou mezi útesy na indickou pevninu. Mimoto se zabývají hlavně rybolovem a pěstují také obilí, luštěniny, banány, zeleninu a kokosové palmy. Mópillské ženy zhotovují rohože a provazy z koiru, tj. hrubých vláken a skořepin kokosových ořechů.

Tento ostrov jistě stojí za návštěvu, i když, uznávám, je trochu z ruky, ale lodí tam jste za několik hodin…

1 komentář k “Ágra”

  1. Hana Baresova Píše:

    Dobry den,

    chtela bych se informovat zda se do mesta Agra da letet….kde vlastne lezi a jak je zhruba od ceho vzdalena.

    Dekuji moc za odpoved
    Baresova

Zeptejte se